top of page

Samhällsbyggaren nummer 3 2024 – ute nu!

  • annacarnell
  • 11 nov. 2024
  • 1 min läsning

Uppdaterat: 2 juli

Samhällsbyggaren nummer 3. Kvalitativt och hållbart, JM:s nye vd och koncernchef Mikael Åslund om bolagets arbete

Nu är det nya numret av Samhällsbyggaren ute. Prenumerera eller bli medlem i Samhällsbyggarna för att läsa hela tidningen!


Porträtt: Mikael Åslund


Vi möter JM:s nye koncernchef Mikael Åslund i slutet av augusti, tre månader efter att han tillträdde. Med över två decennier i bolaget och en passion för byggande, delar han sina tankar om ledarskap, utmaningar på en osäker bostadsmarknad och JM:s arbete med hållbarhet.


Samhällsbyggnadssektorn riskerar att tappa bort den biologiska mångfalden

Biologisk mångfald är avgörande för livet på jorden och en förutsättning för människans välfärd. Trots detta förbises biologisk mångfald ofta i samhällsbyggnadssektorn, där urbanisering och jordbruk hotar att förstöra viktiga livsmiljöer. Det krävs insatser för att bevara och stärka den biologiska mångfalden, för utan den riskerar vi att förlora oersättliga ekosystemtjänster som både samhället och framtida generationer är beroende av.


Halvering av koldioxidutsläpp möjligt


Klimatoptimering kan revolutionera byggsektorn och drastiskt minska koldioxidutsläppen. Ida Karlssons forskning visar att vi redan idag kan halvera utsläppen – och projekt som Hestur i Kista, Stockholm, bevisar att det är både effektivt och kostnadseffektivt.


Dessutom:


  • Ledare: Samarbete mellan bransch och akademi nyckeln till en hållbar och innovativ framtid

  • Mötesplatsen för hela branschen

  • Storslagna vyer och underjordiska rum

  • Framtidens samhällsbyggare välkomnades

  • Aktuellt i Samhällsbyggarna

  • Minnesord: Mårten Lindström

  • Svavelbunden betong

  • Remissvar

  • Mur & Putsföretagen lanserar branschregler

  • Aktuell juridik

  • Osäkerhetsanalys vägen till smartare beslut

  • Bästa examensarbeten 2024

  • Akademiska framsteg och utmaningar


Foto: Rosie Alm

bottom of page