Sektionen Finansiering & Transaktion efterlyser ansvarig!

Rawpixel -557123-unsplash 

Vill du ansvara för Samhällsbyggarnas sektion finansiering & transaktion? Just nu söker vi en ansvarig för sektionen. Det är ett bra sätt att spetsa ditt CV och driva frågor som du brinner för. Hör av dig till info@samhallsbyggarna.org om du vill veta mer om vad det innebär att bli ansvarig.

 

Allmänt om Samhällsbyggarnas sektioner

Föreningens sektioner verkar för att driva frågor inom specifika ämnesområden i samhällsbyggandet. Sektionens syfte är att erbjuda ett utbyte mellan dess aktiva samt de medlemmar som verkar inom området. Vidare arbetar sektionerna för att tillse att aktuella ämnen lyfts fram (genom ex. seminarier eller studiebesök) samt att förse tidningens redaktionsråd med uppslag till intressanta artiklar inom ämnesområdet.

 

Sektionerna är en viktig del i föreningens målsättning att verka för en hög kompetensnivå inom samhällsbyggandets olika områden.

 

Publicerat: Tisdag 26 Juni